Erythronium dens-canis – kandík

Erythronium dens-canis L. – kandík

Liliaceae – liliovité

 

15 – 18 cm, III. – IV.

 

Vyskytuje se ve střední a východní Evropě jako jediný zástupce rodu Erythronium. Ojediněle se objevuje i na Slovensku a v Čechách na Medníku. Patří k chráněným rostlinám.

Zásobním orgánem je silně protáhlá cibule beze slupky, připomínající tvarem psí zub. Rostlina má obvykle pouze dva přízemní, široce kopinaté, šedozelené listy s výraznými purpurovými skvrnami. Listy jsou dlouhé 10 – 15 cm. Převislé květy jsou umístěny jednotlivě na bezlistých stoncích. Květy připomínají tvarem květ bramboříku. Jsou růžové až purpurové a dosahují v průměru 3,5 cm. Rozkvétají v březnu až v dubnu. Rostliny končí vegetaci v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vyžaduje propustné, humózní půdy a dostatečně vlhké stanoviště v polostínu až mírném stínu. Příliš vápenité půdy je nutno předem upravit rašelinou nebo polosetlelou listovkou. Svými nároky patří k citlivějším rostlinám. V některých zahradách i při maximální péči hyne. Přihnojuje se hnojivou zálivkou jako pokojové rostliny. Půdu lze zlepšovat pouze dobře proleženým kompostem, ne však průmyslovými hnojivy. V zimě nesnáší přemokření. Vysazuje se v srpnu do hloubky 5 – 6 cm a na vzdálenost 10 – 15 cm. Na stanovišti může zůstat trvale. Každoročně na podzim se pohnojí dobrým kompostem. Je schopen se rozmnožovat i samovýsevem. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi a semeny. Sklizené cibule nesmějí přeschnout, proto se mají skladovat v rašelině a co nejdříve vysadit. Semenáče vykvétají nejdříve za 3 – 4 roky, drobné cibule za 2 – 3 roky.

Vysazuje se na pohostinná, vlhčí místa. Je ozdobný i listem. Jedná se o nejvitálnější druh celého rodu.

41. Erythronium dens-canis