Galtonia candicans – litoška

Galtonia candicans (BAK.) DCNE. – litoška

syn. Hyacinthus candicans BAK.

Liliaceae – liliovité

 

100 – 120 cm, VII. – VIII.

 

Pochází z jižní Afriky a pěstuje se od roku 1870.

Zásobním orgánem je víceletá ploše kulovitá cibule dosahující obvodu 20 cm i více. Cibule je chráněna žlutou jemnou slupkou. Na jaře vyrůstá růžice vzpřímených, řemenovitých, šedozelených listů, které jsou široké 5 – 6 cm a dorůstají délky 40 – 50 cm. Květy jsou umístěny v řídkém hroznu na mohutném stvolu vysokém 100 – 120 cm. Květenství je složeno z 20 – 30 i více nících, stopkatých, zvonkovitých květů, které postupně odzdola nakvétají. Květy jsou nazelenale bílé, dlouhé 4 – 5 cm a mírně voní. Rozkvétá v červenci až srpnu, kvete 3 – 4 týdny. Odkvétající dolní květy s velkými semeníky nepůsobí příliš vzhledně. Vegetaci většinou ukončuje první mráz. Cibule nejsou spolehlivě mrazuvzdorné.

Vysazuje se v dubnu na plné slunce do lehčí půdy. Hloubka výsadby má být 15 – 20 cm, vzdálenost 30 – 40 cm. Příprava půdy, hnojení a přihnojování je stejné jako u mečíků. Během vegetace potřebuje dostatečně zalévat. V teplejších polohách cibule přezimují pod pokrývkou z listí nebo chvojí. V těžších půdách většinou vymrzají nebo podléhají půdním chorobám. Proto se doporučuje po zmrznutí listů cibule sklidit, listy odříznout bezprostředně nad cibulí a po mírném osušení skladovat stejně jako u mečíků. Nesklizené partie rozkvétají dříve. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi nebo jarním výsevem semen. Semenáče vykvétají ve 2. – 3. roce.

Skupiny z 3 – 5 rostlin působí dekorativně v kombinaci s travinami nebo s jinými trvalkami. Je také vynikající solitérou a hodí se i k řezu.

50. Galtonia candicans