Hippeastrum x hortorum – hvězdník

Hippeastrum x hortorum MAATSCH – hvězdník

syn. H. hybridy

Amaryllidaceae – amarylkovité

 

40 – 80 cm, II. – IV.

 

Kultivar vznikl mnohonásobným mezidruhovým křížením. Nejvýznamnějšími druhy, které se podílely na vzniku dnešních kultivarů byly H. vittatum L´HÉRIT. a H. leopoldii DOMBRAIN, pocházející z peruánských And. Šlechtic se hvězdníky začaly kolem roku 1880.

Zásobním orgánem je víceletá cibule s vytrvalými kořeny. Tvar, velikost a barva květů se získává ze semen, ale nyní již existuje více vegetativně množených klonů, které představují uniformní kultivary. Cibule nejsou mrazuvzdorné.

Pěstování v bytových podmínkách je snadné. Kvetoucí rostliny se umístí na plné světlo v chladnější místnosti a dostatečně zalévají. Odkvetlé stvoly se musí odřezat a přitom se nesmějí poškodit listy. Každých 14 dní se přihnojuje plným hnojivem (NPK). Od poloviny května se rostliny otužují a během léta se umístí na verandu nebo do zahrady. Otužené rostliny snášejí plné slunce. Od poloviny srpna je třeba omezit zálivku a přihnojování. Začátkem září se rostliny umístí na suché, třeba i tmavé místo a listy se nechají zcela uschnout. Cibule se skladují v květináčích při 16 - 18°C. Kořeny nesmějí odumřít, proto jednou měsíčně se má zemina mírně zvlhčit. Od ledna se začínají objevovat květní pupeny. Rašící cibule se přesadí do živné, těžší zeminy do květináčů průměru asi 11 – 12 cm a přenesou se na světlo. Nekvetoucí cibule raší později, a proto se ponechávají ve skladovacím prostoru déle. V domácích podmínkách se hvězdníky rozmnožují pouze dceřinými cibulemi.

Hvězdník je vynikající hrnková květina. Hodí se také k řezu; květenství se řeže před rozvinutím prvního květu.

54. Hippeastrum x hortorum