Hyacinthella azurea – hyacintec

Hyacinthella azurea (FENZL) CHOUARD – hyacintec

Syn. Hyacinthus azureus (FENZL) BAK., Muscari azurem FENZL

Liliaceae – liliovité

 

10 – 15 cm, III.

 

Pochází z Malé Asie. Byl objeven roku 1856.

Zásobním orgánem je vejčitá cibule s hnědou slupkou dorůstající obvodu 6 cm. Dva až čtyři světle zelené, řemenovité listy s výrazným středním žlábkem dorůstají délky 10 – 12 cm. Květy jsou v hustém hroznu na konci květního stvolu, který dosahuje výšky 10 – 15 cm. Květy jsou azurově modré se světlejšími zoubkatými okraji. Během kvetení se barva květů mění, což působí velice zajímavě. Rozkvétá většinou v březnu, vegetaci ukončuje v červnu. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Spokojí se s jakoukoliv zahradní půdou. Vysazuje se v září na slunné stanoviště do hloubky 6 – 8 cm a na vzdálenost 10 – 15 cm. Na stanovišti se ponechává více let. Během vegetace vyžaduje dostatečnou zálivku. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi nebe semeny, která se vysévají na podzim. Sklizené cibule se mírně osuší, očistí a shluky cibulí se rozdělí. Takto ošetřené cibule se skladují při 18 – 20 °C. Na rozdíl od modřenců (Muscari), ke kterým se tento druh dříve řadil, vytváří H. azurea poměrně málo dceřiných cibulí a v žádném případě nepatří k plevelícím druhům. Semenáče vykvétají 3. – 4. rokem.

Používá se do skalek a na okraje záhonů. Pro svou ranost s ojedinělou azurovou barvou patří ke skvostům mezi drobnými jarními cibulovinami. Je vhodný i pro přirychlování a do nádobkových minizahrádek.

55. Hyacinthella azurea