Iris x hollandica – kosatec

Iris x hollandica TUB. – kosatec

syn. Iris ´Dutch Iris´ HOOG, Xiphium hollandicum hort.

Iridaceae – kosatcovité

 

40 – 50 cm, VI. – VII.

 

Celá skupina těchto rychlírensky nejdůležitějších kosatců vznikla křížením mezi druhy I. xiphium praecox HOOG, I. tingitana BOISS. et REUT. A I. lusitanica. Hlavní podíl na jejich vyšlechtění mí firma Tubergen, která se věnuje této problematice od roku 1891. těžiště šlechtění i pěstování se nyní přesunulo do teplejších světadílů.

Zásobním orgánem je jednoletá, protáhle vejčitá cibule s maximálním obvodem 9 cm. Cibule je chráněna pevnou slupkou. Z ní vyrůstá 3 – 5 úzkých, žlábkovitých listů a jedno květenství s různým počtem květů. Velikost rostlin, tvar, barva i počet květů jsou vlastnostmi kultivaru. Vegetaci končí během srpna. Cibule nejsou mrazuvzdorné.

V zahrádkách s vysazuje na slunné stanoviště do propustné, humózní půdy. Hloubka výsadby je 10 – 12 cm, vzdálenost 15 – 20 cm. V teplejších polohách lze vysazovat již v listopadu a po příchodu mrazů pozemek dobře zakrýt suchou slámou. Spolehlivá je však pouze jarní výsadba v březnu až dubnu. Diferenciace květů v cibuli probíhá až v jarních měsících při nižších teplotách. Během vegetace se ošetřuje jako mečíky. Květy se objevují v červnu až červenci. Odkvétající květy je nutno hlávkovat. Po ukončení vegetace se cibule sklidí, rychle osuší a skladují se při 10 - 20°C. Nesklizené cibule vytvářejí listy již na podzim a rostliny pak hynou. Spolehlivě vykvétají pouze nově nakoupené cibule.

Patří k nejdůležitějším rychlírenským cibulovinám a je vhodný i pro zahrady. V klimatických podmínkách ČSSR však nelze vyrábět spolehlivě kvetoucí cibule. Domácí přirychlování se nedoporučuje.

67. Iris x hollandica