Muscari armeniacum – modřenec

Muscari armeniacum LEICHTL. ex BAK. – modřenec

Liliaceae – liliovité

 

20 – 25 cm, IV. – V.

 

Pochází ze severovýchodní části Malé Asie a byl popsán roku 1877.

Zásobním orgánem je víceletá, protáhle kulovitá až nepravidelná cibule dorůstající obvodu 8 – 10 cm. Slupka je světel šedivá, poměrně jemná. Z cibule vyrůstá brzy na podzim (srpen až září) velmi dekorativní přízemní růžice úzkých, šedivě zelených listů, které během celého podzimu a zimy kryjí vysázenou plochu. Listy jsou zpočátku lehce přitisklé k zemi a tvoří nádherný, pravidelný zelený koberec. Během růstu se listy prodlužují, vzpřimují a dosahují délky 30 cm i více. V době květu jsou listy lehce převislé a dávají vyniknout krásným, hustě hroznovitým květenstvím, která jsou umístěna na vzpřímených stvolech. Z jedné cibule vyrůstá většinou několik květenství dosahujících výšky 20 – 25 cm. Květní hrozen je složen z několika desítek kobaltově modrých, kulovitě číškovitých květů. Okraj rozkvetlého květu je bílý. Květy i jednotlivá květenství rozkvétají postupně od dubna. Celková doba kvetení bývá 3 – ř týdnů. Vegetaci končí v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Modřence se vysazují od počátku srpna do h´jakékoliv zahradní půdy na slunce nebo polostínu. Poněvadž jde o jednu z nejtolerantnějších cibulovin, lze ji vysazovat od srpna až do zamrznutí půdy. Později vysazené cibule však raší až na jaře a kvetou později i méně. Hloubka výsadby je 8 – 10 cm, vzdálenost 10 – 15 cm. Příprava půdy, hnojení i agrotechnika jsou stejné jako u ostatních cibulovin. Cibule ani rostliny nevyžadují zvláštní péči. Na stanovišti se ponechávají více let. Cibule každoročně produkují velké množství dceřiných cibulek a během krátké doby vytvářejí obrovské trsy bohatě kvetoucích rostlin. Nesmí se zapomínat na každoroční podzimní základní dávku průmyslových hnojiv. Modřence spotřebují každoročně velké množství živin a špatně hnojené rostliny jsou slabé a málo kvetou.

Rozmnožuje se dceřinými cibulemi v době vegetačního klidu. I když modřenec je jedním z nejvitálnějších cibulnatých druhů, nesnáší přesazování v době vegetace. S tímto nešvarem se začínáme setkávat stále častěji. Na zahrádkářských tržištích se prodávají a bohužel i kupují nehrnkované rostliny tulipánů, krokusů i dalších cibulovin. Tento obchodně „vynikající“ nápad spojený s drastickým zásahem do vegetačního cyklu těchto květin a doprovázený nenahraditelným poškozením kořenů svědčí o značné neserióznosti prodávajících a naprosté neinformovanosti kupujících.

Dceřiné cibule používané k rozmnožování jsou různě velké. Cibule s obvodem pod 5 cm vykvétají většinou až v druhém roce a je nutno je dopěstovat na zvláštním záhoně. Modřenec se může rozmnožovat i semeny, kterých vytváří značné množství. Při podzimním výsevu vykvétají semenáče v druhém až třetím roce.

Kromě základního druhu je běžný i plnokvětý kultivar ´Blue Spike´ vyšlechtěný firmou Zanten. Je světlejší a má širší květní hrozny. Spolehlivě se rozmnožuje pouze vegetativně.

Modřenec je pěstitelsky velmi jednoduchý a esteticky vynikající druh, který se u nás neprávem opomíjí. V západní Evropě patří sadovnicky k nejpoužívanějším jarním cibulovinám. Je vhodný do všech poloh na kombinace s ostatními vyššími jarními cibulovinami, trvalkami, pro výsadby vyšších stromů, okraje křovin i samostatné skupiny. Výborná je pro souvislé obruby a k plošnému krytí nevzhledných míst. Krásná barva spojená s nezvykle dlouhým obdobím kvetení i estetický účinek listů během podzimu a zimy jsou nedocenitelnými přednostmi této cibuloviny. Hodí se také pro řez květů a rychlení. Zplaňuje.

79. Muscari armeniacum

80. Muscari armeniacum ´Blue Spicke´