Allium giganteum – česnek

Allium giganteum REGEL – česnek

Liliaceae – liliovité

 

150 – 180 cm, VI. VII.

 

Pochází z Himálaje. Byl popsán v roce 1883.

Zásobním orgánem je velmi pevná, vejčitá, víceletá cibule dosahující obvodu 25 cm i více. Přízemní růžice je složena ze 4 – 6 světle šedozelených, obloukovitě rozložených listů, které jsou dlouhé 40 – 60 cm. Široké, řemenovitě kopinaté listy jsou velmi dekorativní. Tento druh raší již koncem zimy (únor – počátek března) a listy jsou často poškozeny podzimními mrazy. Během kvetení listy většinou odumírají, což je estetická závada. Na lysém, velmi pevném stvolu, který odrůstá výšky 150 – 180 cm, je umístěno neobvykle husté kulovité květenství. Je složeno z několika set drobných, zářivě purpurových květů, které postupně nakvétají vždy na delších a delších stopkách, čímž se velikost květenství zvětšuje. Vykvétá počátkem června a kvete 4 – 5 týdnů. Současně s dokvetením končí vegetaci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Cibule se vysazují v září do hloubky 15 – 20 cm na vzdálenost 50 – 80% cm. Požadavky a kultivace jako A. christophii. A. giganteum  patří k nejozdobnějším, ale také k nejcitlivějším česnekům. V těžších a vlhčích půdách podléhá bakteriálním chorobám. Rozmnožování semeny je zdlouhavé a složité. Semenáče vykvétají za 5 – 8 let a během pěstování jich 60 – 80% zahyne. V příznivých podmínkách se velké cibule každoročně samovolně rozdělují.

Používá se do solitérních skupin a k řezu květů. Exkluzivně působí v kombinaci s Eremurus stenophyllus. Tuto kombinaci lze použít při výsadbách i pro nákladná velká aranžmá. Řezané květy mají trvanlivost 3 – 4 týdny. Pro sušení jsou květenství nevhodná.

Stejně dekorativní je i běžně se vyskytující růžová varieta.

5. Allium giganteum – růžová varieta