Allium moly – česnek

Allium moly L. – česnek

syn. A. luteum hort.

Liliaceae  - liliovité

 

20 – 25 cm, V. – VI.

 

Pochází z jižní Evropy, nejhojněji se vyskytuje v Pyrenejích. V evropských zahradách se pěstuje od 16. století. Byl popsán v roce 1596.

Zásobním orgánem je protáhle kulovitá, většinou nepravidelná bílá, víceletí cibule s maximálním obvodem 10 – 12 cm. Rostlina má růžici ze 3 – 5 šedozelených, vzpřímených, široce kopinatých listů dorůstajících do 20 – 25 cm. Intenzivně žluté, drobné, hvězdičkovité květy jsou sestaveny do plochého okolíku, který je umístěn na lysém stvolu jen několik centimetrů nad listy. Z jedné cibule zpravidla vyrůstají dva i tři květní stvoly, které postupně nakvétají od poloviny května do poloviny června. Vegetaci ukončuje v druhé polovině července. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se obdobně jako ostatní česneky. Rovněž kultivaci vyžaduje stejnou. Hloubka výsadby má být 6 – 8 cm, vzdálenost 10 až 15 cm. Snáší i mírně zastíněné stanoviště. Na stanovišti se rozmnožuje samovýsevem a patří k nejvytrvalejším česnekům. Matečné cibule vytvářejí každoročně několik dceřiných cibulí, čímž dochází záhy k zahuštění porostu. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi nebo semeny. Semenáče vykvétají druhým až třetím rokem.

Pro výjimečně zářivou žlutou barvu, vyrovnanost porostů a obzvláštní trvanlivost květů je tento druh nedocenitelnou květinou nejen pro zahrádkářské, ale i masové použití. Efektně působí zejména na větších plochách. Pravidelné, texturně dokonalé okolíky voskově vyhlížejících květů jsou vynikajícím aranžérským materiálem. Řezaná květenství vydrží ve váze bez jakékoliv péče 3 až 3 týdny. Je vhodný pro sušení. Zplaňuje.

7. Allium moly