Allium sphaerocephalon – česnek

Allium sphaerocephalon L. – česnek

syn. A. sphaerocephalum

Liliaceae – liliovité

 

50 – 60 cm, VII.

 

Pochází z jižní Evropy z pobřeží Středozemního moře. V zahradách se pěstuje již od 17. století.

Zásobním orgánem je protáhle kulovitá cibule dosahující maximálního obvodu 8 – 1 cm. Lodyha je ve spodní třetině porostlá úzkými, žlábkovitými listy, jejich pochvy obepínají lodyhu. Listy jsou dlouhé 20 – 25 cm a při dokvétání rostliny většinou odumírají. Protáhlé kulovité, obzvlášť husté květenství na vrcholu lodyhy je složeno z několik desítek drobných, purpurových kvítků a dosahuje průměru 4 – 5 cm. Výška rostliny i květenství je 50 – 60 cm. Přestože rostliny vykvétají až v polovině července, jsou kulovitá květenství dekorativní již několik týdnů před rozkvetením. Vegetaci ukončuje koncem července. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Výsadba a pěstování jsou obdobné jako u ostatních ozdobných česneků. Cibule se vysazují do hloubky 6 – 8 cm na vzdálenost 10 – 15 cm. Druh je velmi vitální a nebývá napadán chorobami. Cibule lze ponechat na témž stanovišti několik let. Rozmnožuje se převážně semeny, kterých vytváří značné množství, podobně jako ostatní česneky. Výsev semen jako u A. aflatunense. Semenáče vykvétají třetím až čtvrtým rokem.

Používá se v menších skupinách pro zpestření trvalkových záhonů a zejména k řezu květů. Přestože je tento druh u nás doposud málo rozšířen, patří v zahraničí k důležitým tržním řezaným květinám. Ve váze jsou květenství velmi trvanlivá a dekorativně nezvykle zajímavá.

8. Allium sphaerocephalon