Anemone blanda – sasanka

Anemone blanda SCHOTT a KOTSCHY – sasanka

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

 

10 – 15 cm, III. – IV.

 

Je domovem na Balkáně a v Malé Asii. V současné době se většinou pěstuje v kultivarech vyšlechtěných v posledních třech desetiletích.

Zásobním orgánem je víceletá, členitá hlíza nepravidelného tvaru. Pupeny jsou uloženy na koncích jednotlivých válcovitých částí hlízy. V předjaří vyrůstají z hlízy trojčetné hlízy. Kvete v březnu až v dubnu.květy jsou jednotlivě umístěny na stopkách dlouhých 10 – 15 cm a dosahují průměru 4 – 5 cm. Květní lístky jsou zvenčí lysé, bez chloupků, čímž se liší od podobně vyhlížející drobnější a pozdější A. apennina L. kromě základní modrofialové druhové barvy se pěstuje v kultivarech s květy tmavě fialovými, světle modrými, růžovými, purpurovými, bílými i dvoubarevnými. Vegetaci ukončuje v červnu až červenci. Hlízy nejsou zcela mrazuvzdorné.

Vyžaduje lehké humózní, neutrální až slabě alkalické půdy s dostatkem živin. Nejlépe se daří na slunci nebo v mírném polostínu. Během vegetace potřebuje dostatek vody, za vegetačního klidu v létě však hlízy vyžadují sucho. Vysazuje se na podzim do hloubky 5 – 7 cm na vzdálenost 10 – 15 cm. Na přemokřených stanovištích trpí hlízy bakteriálními chorobami. Na zimu se mají přikrýt suchým materiálem (listí, sláma), který je nutno odstranit ještě před vyrašením rostlin. Rozmnožuje se semeny vysévanými na podzim. Semenáče vykvétají za 2 – 3 roky. V příznivých podmínkách se množí samovýsevem.

Používá se pro skalky jako jeden z nejranějších a nejkrásnějších druhů. Vhodná pro přirychlování v květináčích. Zplaňuje.

10. Anemone blanda ´White Splendour´