Camassia cusickii – ladoník

Camassia cusickii WATS. – ladoník

Liliaceae – liliovité

 

60 – 70 cm, V.

 

Pochází z Oregonu v Severní Americe.

Zásobním orgánem je víceletá, silně protáhlá cibule s obvodem 15 cm i více. Velikostí i tvarem připomíná cibuli narcisu. Rostlina je tvořena růžicí vzpřímených šedozelených listů dlouhých 30 – 40 cm. Ze středu růžice vyrůstá jeden mohutný květní stvol vysoký 60 až 60 cm, který nese značné množství poměrně velkých hvězdičkovitých květů. Květy jsou umístěny na krátkých stopkách a nakvétají postupně od zdola. Na jednom květním stvolu bývá 40 – 50 květů. Květní lístky jsou úzké, wiastariově modré a na každém z nich je 3 – 5 podélných žilek, jejichž počet je druhovým znakem. Vedle základní modré druhové barvy květů se vyskytuje i bíle kvetoucí kultivar. Rostliny kvetou v květnu, vegetaci ukončují v polovině července. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Na zeminu a stanoviště není tento druh náročný. Vyhovují mu lehčí pozemky s dostatkem vláhy na jaře. Je to rostlina plného slunce, ale velmi dobře snáší polostín. Na přistíněných místech je trvanlivost jednotlivých květů delší a doba kvetení se tím prodlužuje. Vysazuje se od poloviny září do hloubky 10 – 12 cm na vzdálenost 20 – 25 cm. Příprava pozemku, základní hnojení včetně jarního přihnojování jako u tulipánů. Na témž stanovišti se doporučuje ponechat rostliny více let. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi a semeny. Semenáče kvetou za 3 – 4 roky.

Používá se v menších skupinkách do trvalkových záhonů a je velmi efektní k řezu. Květenství se řežou při rozkvětu nejspodnějších květů.

14. Camassia cusickii