Camassia scilloides – ladoník

Camassia scilloides CORY. – ladoník

syn. C esculenta COLWILLE, C. fraseri TORR.

Liliaceae – liliovité

 

40 – 50 cm, V.

 

Pochází z východní části Severní Ameriky. Často bývá zaměňována s C. quamash GREENE (syn. C. esculenta LINDLEY), který dosahuje výšky 60 – 90 cm, tvoří velké cibule a má květy v různých odstínech modré až bílé barvy. Oproti tomu C. scilloides je celkově menší a není barevně variabilní. Vzhledem k nomenklaturním nejasnostem u synonyma C. esculenta se v popisech různí autoři liší (podle: PATRICK SYNGE).

Zásobním orgánem je purpurově zbarvená, víceletá, téměř kulovitá cibule dorůstající obvodu pouze 5 – 7 cm. Z cibule vyrůstá růžice šedozelených, úzkých, žlábkovitých listů vysokých 20 – 25 cm. Květenství je složeno z 15 – 25 květů umístěných v řídkém hroznu na lysé lodyze vysoké 40 – 50 cm. Květy jsou hvězdičkovité, matově ocelově modrofialové, průměru 3 – 4 cm. Rozkvétá v květnu, vegetaci končí v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Nároky na prostředí a pěstování se neliší od ostatních ladoníků. Cibule se vysazuje v září do hloubky 6 – 8 cm na vzdálenost 10 až 15 cm. Na stanovišti se mohou ponechat více let. Nevyžaduje žádné speciální ošetření. Rozmnožuje se velmi dobře vegetativně dceřinými cibulemi, kterých tvoří větší množství, než je tomu u předchozích druhů. Velké cibule se samovolně každoročně rozpadají, takže se tím porost velmi brzy zahušťuje. Pokud chceme cibule sklidit, vyrýváme je v době žloutnutí listů, aby se nerozpadly shluky cibulí, které se pak v půdě velmi špatně hledají. Při rozmnožování semenem (podzimní výsev) vykvétají semenáče většinou již třetím rokem.

Používá se ke zpestření trvalkových záhonů a skalek, kde se dobře uplatňují výrazně modré menší skupiny.

16. Camassia scilloides