Allium aflatunense - Česnek

Allium aflatunense  - FEDTSCH – česnek

Liliaceae – liliovité

 

80 – 100 cm, V.

Pochází ze Střední Asie (Aflatun). Byl popsán v roce 1902.

Zásobním orgánem je téměř kulovitá víceletá cibule s maximálním obvodem 12 – 15 cm. Rostlina vytváří přízemní růžici kopinatých listů dlouhých 40 – 50 cm. Listy jsou vzpřímené a z jejich středu vyrůstá lysý stvol dosahující výšky 80 – 100 cm, který je ukončen kulovitým květenstvím průměru 10 – 12 cm. Květenství je složeno  z 80 – 100 drobných hvězdičkovitých květů. Květy jsou světle  fialové s tmavší purpurovou střední žilkou na květních lístcích. Patří k nejranějším ozdobným česnekům a vykvétá již v druhé polovině května. Nadzemní části odumírají koncem června. Cibule jsou zimovzdorné.

Vysazuje se počátkem října do hloubky 12 – 14 cm na vzdálenost 25 – 30 cm. Vyžaduje slunné stanoviště a dostatečně propustnou lehčí půdu. Hnojení před výsadbou, technika výsadby, přihnojování a kultivace během vegetace jsou ozdobné jako u tulipánů. Patří k nejoblíbenějším cibulnatým druhům. Rostliny lze ponechat na stanovišti několik let. Cibule se sklízejí po odumření listů, ale jen tehdy, je-li porost příliš hustý. Po mírném osušení se cibule skladují v suché místnosti při teplotě kolem 20 °C. starší velké cibule se během pěstování samovolně rozdělují. Může se rozmnožovat také semeny, která se vysévají na podzim do hloubky 1 – 2 cm. Semenáče vykvétají za 3 – 4 roky.

Používá se do solitérních skupin a k řezu květů. Pro značnou podobnost s A. gigantem je vyhledávaným aranžérským materiálem. Vzhledem k celkové vitalitě a estetické hodnotě patří k nejcennějším vysokým ozdobným česnekům.

2. Allium aflatunense