Chionodoxa tmolussi – ladonička

Chionodoxa tmolussi WHITT. – ladonička

syn. Ch. tmolii hort.

Liliaceae – liliovité

 

 12 – 15 cm, IV.

 

Pochází z Turecka. Do pěstování byla zavedena kolem roku 1880.

Zásobním orgánem je bílá. Protáhle kulovitá cibule s maximálním obvodem 5 – 6 cm. Připomíná druh Ch. Gigantea, má však širší, světle zelené listy a raší i vykvétá později. Květy jsou o něco drobnější, květenství je však bohatší než u Ch. gigantea. Květy jsou výrazně fialově modré s velkým, bílým, kontrastním okem. Vykvétá jako poslední z ladoniček asi 14 dní po Ch. luciliae. Výška rostlin je 12 až 15 cm. Vegetaci končí v červenci, cibule jsou mrazuvzdorné.

Výsadba, agrotechnika a množení jako u předešlých.

Všechny u vedené ladoničky jsou vhodné k domácímu přirychlování. Pro tento účel se vybírají největší cibule, které se sázejí koncem září po 5 – 10 do mělkých květináčů nebo misek. Pro rychlení je vhodná jakákoliv zahradní zemina s dostatečným podílem písku (asi třetina objemu). Cibule se sázejí 1 cm hluboko na vzdálenost 2 až 3 cm. Během zakořeňování, které musí proběhnout ve vlhkém a chladném prostoru (nejlépe sklep), je třeba udržovat zeminu stále vlhkou. Teplota nesmí poklesnout pod 0°C, ale také nesmí překročit 10 °C. Rychlené cibule nesnášejí ani krátké přemokření. Rychlí se po třech měsících zakořeňování při teplotě do 15°C a na plném světle. Vhodný je prostor mezi dvojitými okny, i rozkvetlé rostliny lze dobře udržovat jen v chladnější místnosti, jinak brzy odkvétají.

Přirychlované ladoničky nejlépe vyniknou v malých nádobách. Všechny ladoničky jsou vhodné pro venkovní nádobové minizahrádky. Nejvýraznější jsou Ch. gigantea a Ch. tmolusii.

63. Chionodoxa tmolussi