Crocosmia crocosmiflora – montbrécie

Crocosmia crocosmiflora (LEM.) N. E. BROWN – montbrécie

syn. Montbretia crocosmiflora LEMOINE

Iridaceae – kosatcovité

 

60 – 80 cm, VII. – X.

 

Je to kříženec druhů C. aurea PLANCH x C. pottsii N. E. Br. a byl vyšlechtěn LEMOINEM v roce 1880. oba výchozí druhy pocházejí z jižní Afriky.

Zásobním orgánem je jednoletá cibulovitá hlíza s průměrem 1 až 2 cm, pokrytá houževnatou hnědou slupkou. Během vegetace z hlízy vyrůstají tenké stolony, ne kterých se tvoří dceřiné rozmnožovací hlízky. Mečovitě úzké, vzpřímené listy jsou umístěny na lodyze, která je ukončena květním hroznem s postranními větvemi. Rostliny dorůstají 60 – 80 cm a připomínají mečíky. Květní hrozen je složen z 15 – 20 nálevkovitých, mírně ohnutých květů na krátkých stopkách. Rostlina vyrůstá v dubnu až květnu a kvete od července do zmrznutí. Základní barva květů je žlutooranžová. V současné době se pěstují kultivary s velkými květy, které mají barvy od žluté až po červenou. Hlízy malokvětých forem jsou zimovzdorné (nikoliv mrazuvzdornéú, velkokvěté kultivary je nutno každoročně sklízet.

Vysazuje se v dubnu do hloubky 6 – 8 cm, na vzdálenost 15 až 20 cm. Požadavky na stanoviště, pěstování a ochranu s výjimkou skladovacích teplot jsou obdobné jako u mečíků. Hlízy se sklízejí koncem října a po osušení se skladují při teplotě 2°C.  ponechají se hlízy na stanovišti, odstraňují se z nich suché lodyhy až na jaře. Přes zimu je třeba chránit hlízy před promrznutím a přemokřením. Venku přezimované hlízy vykvétají častěji. Na stanovišti mohou rostliny zůstat maximálně tři roky. Montbrécie se rozmnožují dceřinými hlízkami, popřípadě jarním výsevem semen.

Používá se do trvalkových záhonů a k řezu květů.

20. Crocosmia crocosmiflora