Cyclamen persicum – brambořík

Cyclamen persicum MILL. – brambořík

Primulaceae – prvosenkovité

 

15 – 30 cm, různá

 

Pochází z oblasti kolem Středozemního moře. Stal se základem celé škály kultivarů skleníkových bramboříků.

Zásobním orgánem je vytrvalá, kulovitá až ploše kulovitá hlíza. Vzrostné vrcholy jsou umístěny na vrcholu hlízy, kořeny vyrůstají z celé spodní poloviny hlízy. Listy jsou srdčité až ledvinovité, zdobené různě výraznou stříbrnou kresbou. Květy jsou pětičetné s korunními lístky silně ohnutými dozadu.. Barva, tvar a velikost květů jsou různé podle kultivaru. Vegetační doba je ovlivnitelná a ve skleníkové kultuře bývá často pozměněn i průběh přirozeného vegetačního cyklu. Hlízy jsou mrazuvzdorné.

Pěstování bramboříků je složité a musí se přenechat odborným podnikům. Mladé rostliny se pěstují ze semen a spotřebitel dostává již hotové kvetoucí rostliny, které se v bytě mají umisťovat na plné světli, ale do chladné místnosti a zalévat podle potřeby do misky pod květináčem nebo po obvodu květináče. Vzrostné vrcholy s mladými poupaty a listy nesmějí přijít do styku s vodou. Každých čtrnáct dnů se mírně přihnojí hnojivem pro pokojové květiny. Za těchto podmínek mohou bramboříky kvést i několik měsíců. Odkvetlé rostliny je možno s různým úspěchem dále pěstovat. Po 2 – 3 měsících vegetačního klidu se sníženou zálivkou, který následuje po odkvětu, se rostliny přesadí do lehčí zeminy s listovkou. Vegetační klid i první růstové fáze musí prodělávat mimo byt na plném světle, nejlépe v zahradě nebo na balkóně.

Tento brambořík je hrnková květina a trvanlivá květina k řezu. Před umístěním do vázy je nutno stopky podélně rozříznout v délce alespoň 3 – 5 cm.

28. Cyclamen persicum