Eranthis hyemalis – talovín

Eranthis hyemalis (L.) SALISB. – talovín

syn. E. hiemalis

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

 

6 – 10 cm, II. – III.

 

Vyskytuje se v Jižní Evropě a byl popsán roku 1570.

Zásobním orgánem je nepravidelný členitý hlízovitý oddenek dosahující průměru 2 – 4 cm. Na oddenku je uloženo několik vzrostných vrcholů, z nichž brzy na jaře vyrůstají zářivé, žluté, 3 – 4 cm široké, miskovité květy složené pouze z kališních lístků, které podpírá mnohodílný, přeslenovitá zelený listen. Květy jsou jednotlivé na krátkých stopkách, jejichž délka se během kvetení značně prodlužuje. Listy se objevují až při dokvétání rostliny. Jsou dlanitě vykrajované a velmi dekorativní. Rostlina dosahuje výšky kolem 10 centimetrů. Při počátku kvetení, což bývá v závislosti na počasí od února do března, jsou květy téměř přimknuty k zemi. Vegetaci ukončuje koncem května. Zásobní orgán je mrazuvzdorný.

Vysazuje se v září do lehké humózní půdy do hloubky 5 – 7 cm a na vzdálenost 10 – 15 cm. Daří se v polostínu i na plném slunci, pokud má dostatek vláhy. Na stanovišti se ponechává trvale. V příznivých podmínkách, zejména pod řidšími keři, kde se půda neobdělává, může zplanět a vytvořit nádherné souvislé porosty. Rozmnožuje se semeny, která se vysévají ihned po dozrání. Semenáče vykvétají za 3 – 6 let.

Jako jedna z nejranějších a nejpůvabnějších jarních květin se dává na všechna místa, kam koncem zimy chodíme. Sníh ani mráz nezničí předjarní krásu této subtilní, slunečné květinky. Je vhodná do venkovních nádobových minizahrádek a k přirychlování. Zplaňuje.

37. Eranthis hyemalis