Erythronium hybridum - kandík

Erythronium hybridum ´PAGODA´ - kandík

Liliaceae – liliovité

 

40 – 45 cm, IV. – V.

 

Tento kultivar vznikl mezidruhovým křížením E. tuolumnense APOD. PLEG. X E. revolutum ´White Beauty´(šlechtitel L. SLIKKER).

Zásobním orgánem je protáhlá, bezslupkatá cibule dosahující obvodu 5 cm. Dva až tři velmi široce kopinaté, na stranách mírně převislé až svinující listy nemají purpurovou kresbu. Listy jsou vzpřímené a nepůsobí tak dekorativně jako přízemní listy E. dens-canis. Větvená, bezlistá lodyha nese 2 – 3 i více velkých, zářivě žlutých květů. Jícen květu je hnědý. Stonek dorůstá do výšky 45 cm a je velmi pevný. Vykvétá většinou v dubnu až květnu. Vegetaci končí v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné pouze v příznivých podmínkách a pod dobrou, suchou přikrývkou z listí.

Vysazuje se obdobně jako předchozí druh. Také potřebuje stejné ošetřování. Kultivar ´Pagoda´je mnohem náročnější než evropský kandík. Během vegetačního klidu a zejména v zimě hyne často na přemokření půdy. Pani v zimním období však nesnášejí trvalejší přeschnutí, poněvadž měkké cibule snadno vysýchají. Zimní přikrývka se musí občas z rostlin odstranit, jinak se rostliny na počátku rašení zadusí. Na stanovišti zůstává trvale, a pokud se daří, je lépe s ním vůbec nemanipulovat. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi, jichž vytváří méně než E. dens-canis. Sklizené cibule se ihned ukládají do rašeliny a skladují se v chladnu.

Používá se jako předešlý druh. Je to exkluzivní, výrazně kvetoucí cibuloviny pro vyspělé zahrádkáře.

42. Erythronium hybridum ´PAGODA´