Freesia hybrida – frézie

Freesia hybrida HORT. – frézie

Iridaceae – kosatcovité

 

60 – 80 cm, VII. – VIII.

 

Zahradní frézie vznikly křížením a prošlechtěním původních druhů F. refracta KLATT. a F. armstrongii W. WATS, které pocházejí z jižní Afriky. V současné době se pěstuje kolem 200 kultivarů určených pro rychlení řezaných květů.

Zásobním orgánem je protáhle vejčitá cibulovitá hlíza vysoká 3 – 4 cm, z niž vyrůstají úzké mečovité listy a 2 – 3 stonky vysoké 60 – 80 cm, které jsou ukončeny jednostranným květním klasem. Květní klasy nálevkovité až zvonkovité, někdy plnokvěté, široké 4 až 6 cm a velmi příjemně voní. Nejčastější barvy květů jsou bílá, žlutá, růžová, karmínová a purpurová v různých odstínech. Frézie se převážně používají k rychlení, ale je možné je použít i pro venkovní pěstování. Hlízy nejsou mrazuvzdorné.

Frézie vyžadují lehkou, propustnou půdu a chráněné stanoviště. Hlízy se vysazují v květnu do hloubky 5 cm a na vzdálenost 10 x 10 cm. Lépe se osvědčuje předpěstovat je v hrnkách v pařeništi a vysadit i s hrnky koncem května. Ošetřují se stejně jako mečíky. Vykvétají koncem léta. Po odkvětu se nesmějí zalévat, aby hlízy dobře vyzrály. Poněvadž skladování a uchování hlíz do příštího jara je velmi nenáročné, doporučuje se kulturu po odkvětu zlikvidovat a příští rok zakoupit nové hlízy. Pěstování nebývá vždy úspěšné a rostliny někdy špatně vykvétají.

Frézie jsou vhodné jen pro vyspělé zahrádkáře. Vzhledem k poměrně nízké ceně hlíz si však každý může své schopnosti vyzkoušet. Domácí rychlení se nedoporučuje; podomácku rychlené rostliny poskytují většinou podprůměrné květy, pokud vůbec vykvetou.

43. Freesia hybrida ´Romany´