Fritillaria pallidiflora – řebčík

Fritillaria pallidiflora SCHRENK – řebčík

Liliaceae – liliovité

 

30 – 40 cm, IV.

 

Pochází ze Střední Asie.

Zásobním orgánem je jednoletá cibule složená z několika šupin podobně jako cibule F. meleagris.cibule dosahuje obvodu 6 cm. Rostlina je vysoká 30 – 40 cm. Listy jsou světle zelené, široce kopinaté a bývají na lodyze umístěny vstřícně až přeslenovitě. Zvonkovité, asi 4 cm dlouhé nící květy mají překrásnou nazelenalou žlutou barvu. Vnitřní strana květních lístků je hnědě tečkovaná. Na rostlině bývá 3 – 8 květů. Kvete v dubnu, vegetaci končí v červnu. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Nároky na stanoviště, půdu, výsadbu a ošetření má podobné jako Fritillaria meleagris. Na stanovišti mohou rostliny zůstat trvale za předpokladu, že každoročně se půda na podzim pohnojí předepsanou dávkou průmyslových hnojiv. Víceleté porosty všech druhů řebčíků jsou mohutnější a bohatěji kvetou než každoročně přesazované partie. Rostliny je nutno během celé vegetace udržovat bez plevelu. Zaplevelené nebo příliš přehuštěné rostliny snadno podléhají houbovým chorobám. Doporučuje se několikrát opakovaný postřik fungicidem (Topsin, Polyram, Perosin). Časté kypření půdy je nedílnou součástí ošetřování řebčíků. Přehřátí vlhké nezkypřené půdy může vyvolat podpaření rostlin i cibulí, což bývá hlavní příčinou zániku těchto květin. Bezslupkaté měkké cibule snadno podléhají bakteriálním i houbovým chorobám, zvláště při nevhodném ošetřování. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi a semeny podobně jako Fritillaria meleagris.

Používá se obdobně jako F. meleagris, s níž se může kombinovat; F. pallidiflora je nižší a rozkvétá dříve. Hodí se pro skalky. Je to náročnější zahrádkářská květina.

46. Fritillaria pallidiflora