Hymenocallis hybrida ´ADVANCE´

Hymenocallis hybrida ´ADVANCE´

syn. Ismene calathina ´Advance´

Amaryllidaceae – amarylkovité

 

40 – 60 cm, VI. – VIII.

 

Kultivar ´Advance´je nejvíce pěstovaným zástupcem rodu a vznikl mezidruhovým křížením H. calathia NICH. a H. speciosa SALISB. Byl vyšlechtěn firmou Tubergen.

Zásobním orgánem je víceletá kulovitá cibule s výrazným krčkem, která dorůstá obvodu 20 cm i více. Během vegetace vyrůstá 6 – 8 řemenovitých, světle zelených listů, které dosahují délky40 – 60 cm. V závislosti na skladovací teplotě vykvétají rostliny v červnu až srpnu. Květní stvol, vysoký 40 – 60 cm, je ukončen okolíkem složeným ze 2 – 6 nádherně tvarovaných, velmi příjemně vonících květů. Květy jsou zelenavě bílé, jejich střed a trubka jsou zelené. Vegetaci končí s příchodem mrazů. Cibule nejsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se koncem dubna do lehčí živné půdy na plné slunce. Patří k náročnějším cibulovinám, proto vyžaduje pečlivou přípravu půdy i větší péči při ošetřování. Hnojení a přihnojování je stejné jako u mečíků. Vysazuje se do hloubky 12 – 15 cm a na vzdálenost 25 – 30 cm. Během vegetace se má dostatečně zalévat a často kypřit povrh půdy. První mráz zničí listy, a tím ukončí vegetaci. Ihned potom se cibule sklízejí, a to tak, že se listy odlomí bezprostředně nad cibulí a cibule mírně osuší. Hymenocallis  má vytrvalé kořeny, které se seříznou na délku 5 – 8 cm a ponechají na cibuli. Cibule se ukládají do suché rašeliny nebo pilin a skladují se až do výsadby při 15 - 18° C. cibule skladované při nižších teplotách nevykvétají. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi.

Tato mimořádně dekorativní cibulovina je vhodná pro náročnější a zkušenější zahrádkáře. Může se trvale pěstovat v prostornějších a hlubších nádobách. Během léta se nádoby musí umístit venku.

59. Hymenocallis ´ADVANCE´