Iris xiphioides – kosatec

Iris xiphioides EHRH. – kosatec

syn. I. anglica hort., Xiphium anglicum hort, ´English Iris´

Iridaceae – kosatcovité

 

50 – 60 cm, VI. – VII.

 

Původní druh pochází ze Španělka a byl popsán v roce 1568.

Zásobním orgánem je protáhle vejčitá cibule s obvodem 10 cm i více. Na jaře vyrůstají žlábkovité, úzké, modrozelené listy a stonek ukončený 2 – 3 velkými květy s okrouhlými květními lístky. Barva květu je modrá, purpurová až čistě bílá s různými kresbami podle kultivaru. Rostliny i květy silně připomínají holandské kosatce. I. xiphioides však raší až na jaře a je v našich podmínkách zaručeně mrazuvzdorný. Rozkvétá koncem června až počátkem července, vegetaci končí v srpnu.

Vyžaduje slunné stanoviště a dostatek vody během vegetace. Není náročný a daří se ve všech půdách vhodných pro cibuloviny. Vysazuje se koncem září do hloubky 6 – 8 cm na vzdálenost 10 – 15 cm. Příprava půdy, hnojení i kultivace, hnojení a kultivace během vegetace jsou stejné jako u ostatních cibulovin. Na stanovišti se ponechává 2 – 3 roky, ovšem každý rok se musí dodávat  minerální živiny. Když porost přehoustne, cibule se po odumření listů sklidí a rozsadí. Sklizené cibule se osuší a po očištění se sladují při 20°C. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi, jichž tvoří každoročně dostatek, ale v prvním roce jsou většinou nekvetoucí. Doporučuje se nejdrobnější cibule vyloučit z pěstování.

Tento esteticky vynikající, spolehlivý druh plně nahrazuje pěstební náročné holandské kosatce. Je vhodný pro všechny zahrádky. Krásně působí v trvalkových záhonech a hodí se i k řezu květů. Menší skupiny vynikají jako solitéry mezi polštářovými trvalkami a travinami.

69. Iris xiphioides