Liatris spicata – šuškarda

Liatris spicata WILLD. – šuškarda

Asteraceae – hvězdicovité

(Compositae – složnokvěté)

 

60 – 100 cm, VII.

 

Pochází ze severní Ameriky stejně jako všechny ostatní druhy tohoto rodu. V posledním desetiletí se zvýšila výroba této méně známé květiny, která je vhodná k rychlení.

Zásobním orgánem je víceletá hlíza dosahující obvodu 10 cm i více. Přízemní listová růžice je složena z tmavě zelených trávovitých listů. Z jedné hlízy vyrůstá několik listových růžic, v jejichž středu jsou vzpřímené, olistěné, pevné a nevětvené lodyhy. Květní úbory jsou přisedlé na lodyze a zaujímají jednu polovinu až dvě třetiny délky lodyhy. Jednotlivá květenství rozkvétají postupně dolů. Barva květních úborů je výrazně fialově růžová. Výška lodyhy je 60 – 100 cm. Vykvétá v červenci a kvete několik týdnů. Vegetaci končí s příchodem mrazů. Hlízy jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se na podzim nebo na jaře před rašením hlíz. Hlízy se sázejí do hloubky 6 – 8 cm na plné slunce do jakékoliv zahradní půdy. Před výsadbou je třeba dát do půdy základní dávku minerálních živin. Během vegetace není rostlina náročná na vodu a v zimě nesnáší přemokření. Na stanovišti se ponechává trvale. Během 2 – 3 let vytváří obrovské, bohatě kvetoucí trsy. Rozmnožuje se dceřinými hlízkami. Snadno se množí i jarním výsevem semen. Semenáče se ponechávají na výsevném záhonu, kde vykvétají za 2 – 3 roky. Husté výsevy je nutno po první vegetaci sklidit a rozsázet.

Šuškarda je tvarově výjimečná květina, a hodí se proto jako solitéra do stepních partií a pro kombinace s trvalkami. Rovněž je vynikající a trvanlivá k řezu a k sušení. Květenství se odřezává při rozkvětu nejsvrchnějších květů. Pro domácí rychlení však vhodná není.

72. Liatris spicata