Muscari botryoides - modřenec

Muscari botryoides ´ALBUM´ - modřenec

Liliaceae – liliovité

 

15 cm, IV. – V.

 

Pochází z Evropy a je bílou varietou druhu M. botryoides (L.) MILL. V zahradách se pěstuje od roku 1596.

Zásobním orgánem je víceletá slupka, bílá, protáhle kulovitá cibule s maximální obvodem 6 – 7 cm. Slupka je poměrně jemná. Tři až čtyři úzké světle zelené listy vyrůstají na jaře spolu s květními stvoly. Rostlina dosahuje výšky kolem 15 cm. Květy jsou, podobně jako u předchozího druhu, umístěny v hustém hroznu na pevném květním stvolu. Listy jsou vzpřímené. Celá rostlina je drobnější a jemnější než M. armeniacum. Barva květů je čistě bílá. Rozkvétá v dubnu až květnu. Vegetaci končí v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se počátkem října na slunné stanoviště do humózní, ne příliš těžké půdy. Kultivar je subtilnější a náročnější než vlastní druh a vyžaduje dobrou kultivaci. Na stanovišti se ponechává více let. Během vegetace potřebuje dostatek vláhy, v období vegetačního klidu nesnáší přemokření půdy. Při pozdních jarních mrazících často namrzají špičky listů. Rozmnožuje se pouze dceřinými cibulemi, poněvadž v našich podmínkách nevytváří semeny. Dceřiné cibulky jsou velmi drobné a vykvétají většinou až 3 . rokem. Sklizené cibule se musí chránit před mechanickým poškozením, poněvadž jsou náchylné k houbovým chorobám. Cibule se skladují při teplotě 20°C v suché místnosti.

Používá se v menších skupinách do skalek a na okraje trvalkových záhonů. V příznivých podmínkách je to pěkná obrubovka. Je to esteticky velmi působivá, i když náročná cibulovina.

81. Muscari botryoides ´ALBUM´