Muscari comosum - modřenec

Muscari comosum ´PLUMOSUM´ - modřenec

Liliaceae – liliovité

 

20 – 30 cm, V. – VI.

 

Pochází ze Středomoří a je varietou druhu M. comosum MILL. V zahradách se pěstuje od roku 1612.

Zásobním orgánem je víceletá, charakteristicky protáhlá cibule dosahující obvodu 7 – 8 cm. Pozdě na jaře vyrůstají úzké sytě modrozelené listy, které dosahují délky 20 – 30 cm. Dobou rašení patří k nejpozdějším jarním cibulovinám. Ze středu přízemní listové růžice vyrůstá tenký, velmi pevný stvol ukončený velkým chocholovitým útvarem, který je pozůstatkem dávno zaniklého druhového květenství. Toto zdánlivé květenství je tvořeno pouze členitými a krásně zbarvenými květními stopkami bez okvětních lístků a generativních orgánů. Zvláště intenzivní purpurová barva přechází během doby „kvetení“ do méně intenzivní ametystově modré. Rozkvétá koncem května až počátkem června a kvete 3 – 4 týdny. Vegetaci končí v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se počátkem října do propustné humózní půdy bezpodmínečně na plné slunce. Hloubka výsadby je 6 – 8 cm, vzdálenost 15 – 20 cm. Tento modřenec raší velmi pozdě, proto se při kypření květinových záhonů na jaře musí pracovat velmi opatrně. Následkem jarního pracovního zápalu jej často zahrádkáři vlastnoručně likvidují ještě před vyrašením. Na stanovišti se zásadně ponechává více let. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi, jejichž počet není velký. Sklizené cibule se uskladňují při 20°C.

Tato velmi zajímavá, esteticky ojedinělá cibulovina se v menších skupinách hodí do skalek a trvalkových záhonů. Je to také vynikající, velmi trvanlivá řezovka.

82. Muscari comosum ´PLUMOSUM´