Ornithogalum nutans – snědek

Ornithogalum nutans L. – snědek

Liliaceae – liliovité

 

30 – 35 cm, V.

 

Pochází z Evropy a byl popsán v roce 1600.

Zásobním orgánem je protáhle kulovitá až vejčitá cibule dorůstající obvodu 8 – 10 cm. Listy jsou dlouhé 20 – 25 cm, poměrně široké, kopinaté a světle zelené. Hroznovité květenství je složeno z 5 – 10 široce zvonkovitých květů, které jsou řídce rozmístěny na stvolu vysokém 30 – 35 cm. Květní lístky jsou úzké, ke konci výrazně zašpičatělé a mírně ohnuté nazad. Vzpřímená poupata zaujímají během nakvétání horizontální polohu, při dokvétání jsou mírně nící. Vnitřní strana květních lístků je bílá, z vnější strany je výrazné, široké zelené žebro. Rostliny vykvétají v květnu, vegetaci končí v červenci. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se počátkem října do jakékoliv zahradní půdy na slunce nebo do polostínu. Hloubka výsadby je 8 – 10 cm, vzdálenost 15 – 20 cm. Agrotechnika je stejná jako u ostatních cibulovin. Na stanovišti se ponechává více let. Rostliny každoročně vytvářejí velké množství dceřiných cibulí a v druhém až třetím roce vyrůstají obrovské, bohatě kvetoucí trsy. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi. Rozmnožovat lze i semeny, což nebývá u tohoto druhu nutné s ohledem na vysoký generativní koeficient množení. Sklizené cibule se po mírném osušení uskladňují v suchu při 20°C.

Používá se do trvalkových záhonů a do trávníků i jako porost na okraje křovin. Tato zajímavá, barevně nepříliš výrazná cibulovina s minimálními nároky je vhodná také pro začátečníky. Zplaňuje.

86. Ornithogalum utane