Ornithogalum umbellatum – snědek

Ornithogalum umbellatum L. – snědek

Liliaceae – liliovité

 

20 – 25 cm, IV. – V.

 

Pochází z Evropy; byl popsán roku 1500.

Zásobním orgánem je vejčitá až hruškovitá bílá cibule dorůstající obvodu 6 – 8 cm. Úzké, žlábkovité listy jsou dlouhé 20 – 25 cm. Střední žilka na každém listu je výrazně bílá. Stvol vysoký 2é až 25 cm ukončuje květenství složené z 10 – 20 květů, umístěných na dlouhých stopkách a tvořících krásný plochý okolík. Květní lístky mají na spodní straně zelený proužek. Vykvétá v dubnu až květnu, vegetaci končí v červnu. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se počátkem října do hloubky 8 – 10 cm a na vzdálenost 15 – 20 cm. Požadavky na stanoviště i agrotechniku jsou stejné jako u předchozího druhu. Na stanovišti se ponechává více let. Během určité doby porosty přehoustnou, což se projeví sníženým květenstvím. Cibule se pak musí sklidit a rozsázet. Při víceletém pěstování se musí každoročně na podzim hnojit a na jaře přihnojovat. Každoroční hnojení průmyslovými hnojivy je nutné i pro méně náročné druhy. Sklizené cibule se po osušení rozdělí a očistí. Skladují se při teplotě kolem 20°C. Snědek lze snadno rozmnožovat semeny, kterých se každoročně vytváří značné množství. Semena se vysévají na podzim. Rozmnožuje se i samovýsevem a v příznivých podmínkách vznikají nádherné, rozsáhlé porosty. Nejlépe zplaňuje v extenzívně udržovaných částech zahrady, kde mohou semenáče bez poškození vyrůstat.

Tato velmi dekorativní a přitom zcela nenáročná cibulovina se hodí do nejexkluzivnějších skalek i pro zplanění v trávníku nebo pro málo navštěvované kouty zahrady. Zplaňuje.

87. Ornithogalum umbellatum