Oxalis deppei – šťavel

Oxalis deppei LODD. – šťavel

syn. O. esculenta O. et D., O. tetraphylla hort.

Oxalidaceae – šťavelovité

 

15 – 20 cm, VI. – VIII.

 

Pochází z Mexika a byl popsán v roce 1822.

Zásobním orgánem je drobná, řídká kulovitá cibule s velkým bílým řepovitým kořenem, který složí rostlině jako zásobárna vody. Během skladování v suchém prostředí dužnatý kořen vysýchá a odpadá cibule. S podobným typem kořenů se setkáváme i u některých druhů ladoniček. Cibule dosahuje obvodu 4 – 5 cm. Nadzemní část je tvořená čtyřčetnými listy, které hustě vyrůstají na dlouhých stopkách přímo z půdy. Listy jsou smaragdově zelené s výrazným červenohnědým kroužkem uprostřed. Jsou fotonastické a k večeru se deštníkovité uzavírají. Květy jsou sestaveny v řídkém okolíku a mají růžově červenou barvu. Výška rostliny je 15 – 20 cm a dekorativní význam mají zejména listy. Vegetaci ukončuje s příchodem mrazů. Cibule nejsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se v dubnu na plné slunce nebo polostínu. Přestože většina šťavelů vyžaduje kyselejší půdy, roste tento druh spolehlivě v každé zahradě. Hloubka výsadby je 4 – 6 cm, vzdálenost 15 až 20 cm. Před výsadbou se do půdy dodá základní dávka průmyslových hnojiv. Díky dužnatému kořenu šťavel snáší i nedostatek vody a nevyžaduje zvláštní péči. Po prvním mrazíku se cibule i s kořeny sklidí a nechají zaschnout. Po odpadnutí dužnatých kořenů se uloží při teplotě 2 - 8°C v suché místnosti. Rozmnožuje se dceřinými cibulemi, jichž každoročně narůstá velké množství.

Používá se do skalek, suchých záhonů a zídek, na okraje trvalkových záhonů a křovin. Je to také vynikající obrubová květina a velmi dekorativní hrnková rostlina. K rychlení je nutno používat tepelně upravené hlízy, proto se domácí přirychlování nedoporučuje.

88. Oxalis deppei