Allium caeruleum – česnek

Allium caeruleum PALL. – česnek

syn. A. azurem LEDEB.

Liliaceae – liliovité

 

50 – 60 cm, VI. – VII.

 

Pochází z jihovýchodní Evropy a asijské části SSSR. Byl popsán v roce 1830.

Zásobním orgánem je víceletá vejčitá cibule dosahující obvodu 6 – 8 cm. Z cibule vyrůstají poměrně dlouhé, velmi úzké listy, které bazální částí obepínají květní stvol. Hustě, pravidelně kulovité květenství průměru 5 – 7 cm je tvořeno několika desítkami drobných, hvězdičkovitých, azurově modrých květů. Výška rostliny je 50 až 60 cm, květy rozkvétají v červnu a postupně kvetou až do poloviny července. Během kvetení většinou odumírají listy. V našich podmínkách vytváří dostatek semen, která, jsou-li určena k množení, musí dozrát na zaschlé rostlině. Tím se však oslabuje cibule, a proto lze semena na rostlině ponechat jen tehdy, mají-li se požít k množení. Cibule jsou mrazuvzdorné, jen při silných holomrazech vyžadují lehkou přikrývku.

Vysazuje se počátkem října do hloubky 6 – 8 cm na vzdálenost 10 – 15 cm. Vyžaduje slunné stanoviště a lehčí, propustnou půdu. Hnojení a kultivace je stejná jako u A. aflatunense. Na stanovišti se cibule mohou ponechat několik let. Rozmnožuje se semeny a dceřinými cibulemi.

Je vhodný pro menší skupiny do skalek a trvalkových záhonů. Působí velmi dekorativně v kombinaci s travinami ve stepních partiích. Poněvadž tvoří jen úzké listy, může se sázet spolu s plazivými trvalkami, které během léta zajistí potřebné zastínění půdy, aniž si rostliny vzájemně světelně konkurují. Je to také vynikající, velmi trvanlivá květina k řezu.

3. Allium caeruleum