Allium christophii – česnek

Allium christophii TRAUTV. – česnek

syn. A. albopilosum WRIGHT

Liliaceae – liliovité

 

60 – 80 cm, VI.

 

Pochází z Turkestánu. Na trh byl uveden firmou Tubergen v roce 1901.

Zásobním orgánem je kulovitá, smetanově bílá, víceletá cibule dorůstající obvodu 15 cm i více. Přízemní růžice je složena z 5 – 8 šedozelených, vzpřímených, kopinatých listů, které jsou dlouhé 40 – 50 cm. Kulovité květenství je umístěno na lysém stvolu vysokém 60 – 80 cm a dosahuje 25 – 30 cm. Je složeno z 100 – 200 poměrně velkých, světle fialových hvězdičkovitých květů kovového lesku. Květy i jejich stopky jsou po rozkvetení velmi tuhé a vytvářejí pevnou, pravidelnou kouli. Rostliny kvetou v první polovině června odumírají počátkem července. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se počátkem října do živné, lehké půdy na plné slunce do hloubky 12 – 15 cm na vzdálenost 40 – 50 cm. Hnojení a kultivace jako u předchozího druhu. Na stanovišti může zůstat více let, pokud mají cibule vhodnou letní přikrývku. Cibule bývají napadány bakteriálními chorobami. Při vysokých teplotách je třeba zabránit přemokření a přehřátí půdy. Sklizené cibule je nutno dobře osušit a skladovat při 15 – 18 °C. Rozmnožuje se semeny.

Používá se v menších skupinách do trvalkových záhonů a k řezu květů. Květenství se odřezává již při nakvétání. Velmi dekorativní jsou sušená květenství, která lze přibarvovat. Patří k nejdekorativnějším ozdobným česnekům nejen v době květu, ale i po vytvoření semeníků.

4. Allium christophii