Allium karataviense – česnek

Allium karataviense REGEL – česnek

Liliaceae – liliovité

 

15 – 20 cm, VI.

 

Pochází z Turkestánu. Byl popsán v roce 1876.

Zásobním orgánem je kulovitá, šedobílá víceletá cibule s maximálním obvodem 12 – 15 cm. Rostlina má 2 – 3 přízemní listy dlouhé 20 – 25 cm, které jsou na rozdíl od ostatních česneků velmi široké a obzvláště dekorativní. Svrchní strana listů je kovově leskle modrozelená, lem listů a spodní strana jsou purpurové. Světle růžové, drobné květy tvoří kulovité květenství o průměru 10 – 12 cm. Purpurově zbarvené semeníky jsou ještě dlouho po odkvětu velmi dekorativní. Rostliny vykvétají počátkem června, vegetaci ukončují v první polovině července. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se počátkem října do hloubky 12 – 14 cm na vzdálenost 20 – 25 cm. Rostliny ani cibule nevyžadují speciální kultivační ani chemické ošetření. Na témž stanovišti vytrvá mnoho let. Snáší i mírný polostín. Velké cibule se samovolně rozdělují. Běžně lze rozmnožovat semeny, která se vysévají na podzim. Semenáče vykvétají druhým až třetím rokem. V příznivých podmínkách se množí i samovýsevem.

Používá se do skalek a do popředí trvalkových záhonů. Hlavní dekorativní účinek poskytují ozdobné listy a odkvetlá květenství. Je vhodný pro výsadbu do květináčů a venkovních ozdobných keramických nádob v kombinaci s alpínkami. Vitální a velmi odolný druh, nesnese však přemokření během vegetačního klidu. Snáší i extrémně suchá stanoviště.

6. Allium karataviense