Anemone coronaria L. – sasanka
Anemone coronaria L. – sasanka
Ranunculaceae – pryskyřníkovité
20 – 25 cm, V. – VII.
Vyskytuje se velmi hojně v oblasti Středozemního moře, odkud se rozšířila do celého světa jako důležitá květina k řezu. Popsána byla roku 1596. pěstuje se většinou ve směsích mnoha barev (generativní potomstva) v jednoduché, poloplné a plné formě. Skupina „De Caen“ má velké, většinou jednoduché květy výrazných barev. Skupina „St. Brigid“ má poloplné až plné, drobnější květy a bývá barevně chudší a méně vzrůstná. Obě skupiny mají řadu kultivarů.
Zásobním orgánem je víceletá, nepravidelná hlíza, která v době vegetačního klidu zcela vysychá a je velmi tvrdá až křehká. Dosahuje průměru 4 – 6 cm. Horizontálně postavené listy jsou jednotlivě na dlouhých řapících a dorůstají do 20 – 25 cm. Jdou výrazně vykrajované až stříhané. Květní stopka je dlouhá 15 – 25 cm, silná a nese jeden široce miskovitý květ o průměru 6 – 7 cm. Z hlízy postupně vyrůstá 5 – 25 květů. Rostliny vykvétají asi za 2 měsíce a končí vegetaci za 3 – 3,5 měsíce po výsadbě. Hlízy jsou zimovzdorné, ale potřebují dobrou pokrývku.
Vysazuje se na slunné stanoviště do lehké živné půdy, nejlépe v březnu až dubnu (nejistá mrazuvzdornost). Hloubka výsadby je 5 – 6 cm a vzdálenost 15 – 20 cm. Dobu kvetení lze prodloužit postupnou výsadbou od března do srpna. Před výsadbou se hlízy máčejí 15 – 20 hod. ve vlažné vodě. Vysazují se bezpodmínečně vzrostným vrcholem nahoru. Během vegetace je nutná hojná zálivka, přihnojování a ošetření fungicidy (2 – 3krát). Hlízy se sklízejí ihned po odumření rostlin, aby nezačaly znovu rašit. Skladují se v suchu při 10 – 20°C. Rozmnožuje se dceřinými hlízami nebo semeny.
Používá se pro skalky a rabata, k přirychlování a k řezu.
11. Anemone coronaria